oryginalne kosmetyki ekskluzywne
blog,  kosmetyki kolorowe,  pielęgnacja

Kosmetyki ekskluzywne, a podróbki – jak uniknąć oszustwa?

W dobie internetowych sklepów importujących towar z Chin pojawia się coraz więcej podróbek, zwłaszcza kosmetyków. Kosmetyki ekskluzywne cieszą się znaczącą popularnością wśród producentów proponujących podróbki produktów. Wynika to z faktu, że nie wszystkich na nie stać, jednak każdy chciałby z nich korzystać. Stosowanie podróbek może być jednak niebezpieczne dla zdrowia i stanu naszej skóry. Jak rozpoznać takie produkty?

Dlaczego kupowanie podróbek jest niebezpieczne?

Kuszące jest mieć pomadkę od znanej celebrytki za 30% ceny właściwej. Jednak taka oszczędność możemy przypłacić zdrowiem. Kosmetyki, zwłaszcza kosmetyki ekskluzywne, przechodzą dokładne badania i testy, które jednoznacznie wskazują, że dany produkt jest bezpieczny dla zdrowia. Podróbki tych badań nie przechodzą, a i sami dystrybutorzy, często nie wiedzą, co dokładnie znajduje się w produktach. A znajdować może się dosłownie wszystko.

Podróbki bowiem najczęściej zawierają:

  • związki metali ciężkich jak ołów, arszenik, czy rtęć,
  • w niektórych pomadkach znaleziono klej przemysłowy,
  • niebezpieczne bakterie (w tym Pałecznicę E.coli, która z reguły bytuje w jelicie grubym),
  • urynę i odchody szczurów,
  • cement lub inne substancje używane w budownictwie do uszczelniania, jak sylikon,
  • alergeny lub substancje, których użycie jest określone w międzynarodowych normach – jeżeli zostaną przekroczone, są bardzo szkodliwe, przykładem może być cynk lub tal.
ekskluzywny kosmetyk róż do policzków

Jak rozróżnić kosmetyki ekskluzywne od podróbek?

Wielu producentów kosmetyków ekskluzywnych sygnuje swoje produkty znakami wodnymi czy towarowymi, które są trudne do podrobienia. Niektóre posiadają dokładne zabezpieczenia prawne, że nawet zuchwałym firmom, które produkują podróbki, nie opłaca się ich podrabiać. Jednakże mogą oni tworzyć wzory, symbole, czy opakowania łudząco podobne, dlatego też trudne do rozróżnienia. To, co może nas zaalarmować, to nieco różniąca się czcionka na opakowaniu, inne kolory, słabe napigmentowanie, dziwny, chemiczny zapach. Jednocześnie istotna jest tutaj cena, jeżeli wiemy, że dany produkt kosztuje, nawet w okazyjnych cenach w autoryzowanych drogeriach w okolicach 300zł, to nasze podejrzenia powinien wzbudzić produkt podobny w cenie 50 zł.